امکان افزایش ۸۵ درصدی خطر سکته مغزی با خواب بیش از حد

سکته مغزی یکی از دلایل اصلی مرگ و ناتوانی در سراسر جهان و به ویژه آمریکا می باشد. تحقیقات جدید نشان می دهد خواب بیش از حد به طور چشمگیری خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

همچنین این پژوهش ها نشان می دهند افرادی که در طول روز چرت های طولانی می زنند ممکن است در معرض خطر بیشتر سکته مغزی قرار بگیرند.

 

هر ساله ۱۵ میلیون نفر در سراسر جهان سکته مغزی را تجربه می کنند. به طور تقریبی ۶ میلیون نفر از این افراد در نتیجه این بیماری جان خود را از دست می دهند و ۵ میلیون نفر نیز با معلولیت زندگی می کنند. مجموعه ای از عوامل خطر در شیوه زندگی نظیر سیگار کشیدن و ابتلا به دیابت، شرایط را برای ابتلا به سکته مغزی مساعد می نماید.

اخیراً ، محققان طول مدت خواب را به عنوان یکی دیگر از عوامل خطر بالقوه مورد بررسی قرار دادند. آنها در بعضی از این مطالعات دریافتند، خواب زیاد یا کم، می تواند خطر بروز حوادث قلبی- عروقی از جمله سکته مغزی را افزایش دهد. برطبق این یافته ها ، خواب نامنظم و خواب بیش از ۷ ساعت در شب با خطر بیشتری برای سکته مغزی همراه است.

مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی Neurology نشان داده، بین چرت روزانه، خواب بیش از حد و خطر سکته مغزی ارتباط وجود دارد. این مطالعه بر روی ۳۱۷۵۰ نفر با سن متوسط ​​۶۲ سال در چین که  سابقه سکته مغزی یا هرگونه بیماری جدی دیگر را نداشتند، انجام شد. محققان به لحاظ بالینی این گروه را به طور متوسط ​​۶ سال مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند ۸ درصد شرکت کنندگان عادت به چرت زدن بیش از ۹۰ دقیقه داشتند و ۲۴ درصد شرکت کنندگان حداقل ۹ ساعت در شب می خوابیدند.

نتایج این مطالعه نشان داد، در طول دوره مطالعه، ۱۵۵۷ سکته مغزی در بین شرکت کنندگان وجود داشت.  همچنین افرادی که به مدت ۹ ساعت یا بیشتر در شب می خوابیدند ، ۲۳ درصد بیشتر از کسانی که به طور منظم فقط ۷ تا ۸ ساعت در هر شب می خوابند ، احتمال سکته مغزی داشتند.

شایان ذکر است، افرادی که بیش از ۹ ساعت در شب می خوابیدند و یا بیش از ۹۰ دقیقه در روز چرت می زدند، ۸۵ درصد بیشتر از افرادی که به میزان متوسط در شب  و روز می خوابیدند، در معرض خطر سکته مغزی بودند.

همچنین به نظر می رسید کیفیت خواب در بروز سکته مغزی نیز موثر می باشد؛ افرادی که خوابی با کیفیت پایین داشتند، ۲۹ درصد بیشتر از کسانی که کیفیت خوابشان خوب بود ، دچار سکته مغزی شدند.

محققان معتقدند از آنجا که مطالعه انجام شده از نوع مشاهده ای است و اطلاعات بیشتری در باره سایر اختلالات خواب  که می تواند بر نتایج تاثیرگذار باشد، موجود نیست، لذا این مطالعه به تحقیقات بیشتری نیاز دارد. آن ها همچنین اذعان داشتند تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی خوابیدن، چرت زدن طولانی و خوابیدن در ساعات طولانی تر در شب و ارتباط آن با افزایش خطر سکته مغزی لازم است، با این وجود مطالعات قبلی نشان داده اند که چرت طولانی موجب تغییرات نامطلوب در سطح کلسترول و افزایش دور کمر دارند که هر دو ازعوامل خطر سکته مغزی هستند.

علاوه بر این ، چرت زدن طولانی و خوابیدن ممکن است یک سبک زندگی کم تحرک و غیرفعال را نشان دهد، که این خود با افزایش خطر سکته مغزی ارتباط دارد.

 

منابع:

MedicalNewsToday, December 12, 2019

Pasteurlab.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =