تشخیص احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در آزمایشگاه دکتر حسن زاده

آزمایش HPV برای تشخیص کانسر سرویکس می باشد. در این آزمایش همانند تست پاپ اسمیر ، نمونه برداری از سلول های دهانه رحم و برای تعیین حضور ویروس HPV (Human Papilloma virus) انجام می شود. ویروس HPV حدود ۱۰۰ ژنوتایپ مختلف دارد که برخی از آن ها خطر بیشتری برای ابتلا به کانسر سرویکس دارند. در این آزمایش وجود این گونه های پر خطر این ویروس (بخصوص تایپ ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ که احتمال ابتلا به این نوع سرطان را به شدت افزایش می دهند) و هم گونه های کم خطر تشخیص داده می شوند.

نتایج آزمایش به دو صورت مثبت و منفی گزارش می گردد. نتیجه مثبت به معنی وجود ژنوتایپی از ویروس با خطر بالا است که شانس ابتلا به کانسر سرویکس را در آینده افزایش می دهد. نتبجه منفی به این معنی است که هیچ ژنوتایپی از ویروس HPV که عامل کانسر سرویکس باشد در نمونه بیمار وجود نداشته است.

در صورتی که نتیجه تست مثبت باشد اقدامات درمانی طبق برنامه پزشک صورت می گیرد و پس از یک سال آزمایش تکرار می گردد تا مشخص شود که عفونت از بین رفته یا خیر. در صورتی که نتیجه تست منفی و سن بیمار بالای ۳۰ سال باشد توصیه می شود که این آزمایش بعد از ۵ سال تکرار گردد.
در بررسی های اتیولوژی کانسر سرویکس مشخص شده است که در ۹۹% موارد ابتلا به این سرطان آلودگی با ویروس HPV وجود داشته است که ۷۱% موارد آلوده به ژنوتیپ ۱۶ و ۱۸ می باشند.
انجام آزمایش HPV منجر به تشخیص زود هنگام و درمان به موقع کانسر سرویکس می گردد.

در این آزمایشگاه برای انجام آزمایش HPV از روش مولکولی PCR که یکی از دقیق ترین و مطمئن ترین روش های آزمایشگاهی برای ژنوتایپینگ می باشد استفاده می گردد. این روش به صورت همزمان سرعت، دقت و حساسیت بسیار بالایی دارد که ناقل بودن فرد برای ویروس را به طور قطعی تعیین می نماید.
دستگاه موجود در این مرکز قادر است نمونه بیمار را از نظر وجود ۲۸ ژنوتایپ HPV با خطر بالا و کم خطر مورد آنالیز قرار دهد و به این روش به پزشک معالج کمک بسیار موثری برای تعیین وضعیت بیمار می نماید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =