پرسش و پاسخ های متداول

ساعات کار آزمایشگاه به چه صورت می باشد؟

آزمایشگاه روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 صبح الی 7 و نیم عصر و روز پنج شنبه تا ساعت 5 عصر آماده ارائه خدمات به شما مراجعین عزیز می باشد.

آیا داشتن نسخه پزشک برای انجام آزمایش الزامی است؟

در مورد برخی آزمایشات شما می توانید به صور شفاهی درخواست انجام آزمایش را داشته باشید. ولی در عمده موارد آزمایشات طبق نسخه پزشک و با توجه به تشخیص ایشان برای شما انجام می گردد.

آیا برای انجام آزمایش نیاز به گرفتن نوبت قبلی می باشد؟

نیازی به نوبت گرفتن نیست و هر زمان (در ساعات ذکر شده) که به آزمایشگاه مراجعه کنید در لیست نوبت همان روز قرار می گیرید. ولی در برخی موارد  با توجه به ماهیت آزمایش مورد نظر ممکن است نیاز باشد که در روز دیگری برای انجام آزمایش مراجعه کنید که این موراد توسط همکاران ما در بخش پذیرش  و نمونه گیری به شما گوشزد خواهند شد. بریا مثال در مورد آرپزمایش قند خون ناشتا (FBS) ناشتایی الزامی است و اگر شما بدون رعایت ناشتایی به آزمایشگاه مراجعه کنید به شما تذکر داده می شود که روز دیگری با رعایت ناشتایی مراجعه نمایید.

آیا تمامی آزمایشات نیاز به ناشتایی دارند؟

خیر. برخی آزمایشات نیاز به ناشتایی دارند و برخی ندارند. شما می توانید با ورود به سربرگ امکانات] بخش راهنمای مراجعین از لیست آزمایشاتی که نیاز به ناشتایی دارند یا ندارند مطلع شوید.

مدت زمان ناشتایی باید چند ساعت باشد؟

برای آزمایش قند 8 الی 20 ساعت و برای پنل زمایشات چربی و برخی آزمایشات دیگر مانند کلسیم و آنزیم های کبدی رعایت 12 الی 14 ساعت ناشتایی الزامی است. زمانی که درخواست تمامی این آزمایشات را با هم دارید به طور متوسط 12 ساعت ناشتایی مناسب می باشد. در مورد آزمایشات تیروئیدی و ویتامین ها مثل ویتامین دی رعایت 4 تا 5 ساعت ناشتایی کافی می باشد.

آیا جویدن آدامس، کشیدن سیگار و خوردن مایعات در زمان ناشتایی مجار است؟

کشیدن سیگار و جویدن آدامس مجاز نیست و ناشتایی شما را مختل می کند. در مورد مایعات نیز نوشیدن آب مانعی ندارد. ولی اب میوه ها، قهوه و سایر نوشینی ها مجاز نیستند.

میخواهم شرایط انجام آزمایشاتی که پزشک برام نوشته رو بدونم؟

شما می توانید با مراجعه به سربرگ امکانات بخش راهنمای مراجعین از شرایط مورد نیاز برای آزمایش خود آگاه شوید.

چه مدت بعد انجام آزمایش ی تونم جوابم رو تحویل بگیرم؟

در این مرکز جواب تمامی ازمایشات طی 24 الی 48 ساعت پس از نمونه گیری آماده می باشند.