Alpha1-Antitrypsin

Alpha1-Antitrypsin – آزمایش آلفا یک آنتی تریپسین

آزمایش آلفا یک آنتی تریپسین

 

آلفا ۱-آنتی تریپسین پروتئینی است که به طور عمده در کبد و به مقدار کمتر در سایر بافت ها تولید و سپس به خون  منتقل می شود.

این پروتئین یک مهار کننده است که عملکرد بسیاری از پروتئازها به خصوص الاستاز را در بدن تعدیل می کند و باعث ایجاد یک تعادل پروتئاز-آنتی پروتئاز در  بدن می گردد.

نقص در این پروتئین می تواند منجر به تجمع بی رویه آن در کبد و ایجاد بیماری های کبدی گردد. همچنین عدم وجود میزان کافی از این پروتئین در سرم باعث عملکرد بی رویه پروتئازها و آسیب به بافتهای مختلف از جمله ریه و عروق گردد.

افزایش مقدار آلفا ۱-آنتی تریپسین در چه مواری مشاهده می شود:

از انجایی که که این پروتئین فاز حاد است در مواقعی که شرایط پاتولوژیک مثل عفونت و یا استرس هایی مثل جراحی افزایش می یابد. در این مواقع اکثرا با بالا بودن CPR  همراه است.

کاهش مقدار آلفا ۱-آنتی تریپسین در چه مواری مشاهده می شود:

کمبود آلفا ۱-آنتی تریپسین یک بیماری ارثی است که می تواند منجر به بیماری ریوی در بزرگسالان و بیماری کبدی در کودکان و بزرگسالان شود.

اولین علائم و نشانه های بیماری ریوی که در اثر نقص در آلفا ۱-آنتی تریپسین ایجاد می گردد معمولا در سنین بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی ظاهر می گردند.

اولین علائم کوتاه شدن نفس به دنبال فعالیت های ملایم، کاهش توانائی برای ورزش،  و خس خس کردن است. دیگر علائم شامل کاهش وزن ناخواسته، عفونت های تنفسی بازگشتی، خستگی، ضربان قلب سریع به محض ایستادن، و ناهنجاری های بینائی هستند.

بیماری ریوی پیشرفته منجر به آمفیزم  می گردد که در آن کیسه های هوائی کوچک  در ریه آسیب می بینند. خصوصیات مشخصه آمفیزم شامل تنفس سخت، سرفه های خشک و کوتاه، و سینه بشکه ای شکل می باشد. استعمال سیگار و یا قرار گرفتن در معرض دود تنباکو به ظهور نشانه ها و آسیب به ریه سرعت می بخشد.

محدوده مرجع:
بسته به روش انجام تست مقدار طبیعی آن در بزرگسالان mg/dl 140-110 می‏باشد.

آزمایش آلفا یک آنتی تریپسین از دید آزمایشگاه ژنتیک

نقص پروتئین آلفا یک آنتی تریپسین یک بیماری ژنتیکی میباشد که در آن ژن آلفا یک آنتی تریپسین (AAT) جهش یافته است.در انسان این ژن برروی کروموزوم ۱۴ قراردارد.کمبود آلفا۱-آنتی تریپسین بیماری هایی همچون سیروز کبد ، پنوموتوراکس،آسم و برونشکتازی ایجاد میکند.
نام ژن : SERPINA1

تعداداگزون : ۶

ر

زمان تقریبی انجام آزمایش : ۲ هفته

نوع نمونه درخواستی : ۵ سی سی خون در لوله EDTA

 

مجله اینترنتی آزمایشگاه آ مثبت http://www.amosbat.com

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =