Free T4

آزمایش Free T4

 

هورمون تیروکسین(T4) هورمون عمده و مهم تیروئید در خون می باشد و بوسیله پروتئین های حامل که اصلی ترین آن ها TBG می باشد انتقال می یابد. قسمت عمده T4 در خون متصل به پروتئین ها بوده و  تنها در حدود ۰٫۰۳ درصد آن به شکل آزاد می باشد(Free T4)، و در واقع همین شکل آزاد است که دارای فعالیت بیولوژیک بوده و روی سلولهای هدف مؤثر است.

مقدار کل تیروکسین در خون (Total T4) بعنوان یک فاکتور مهم در بررسی وضعیت تیروئید مطرح می باشد اما به علت تغییر غلظت پروتئین های حامل در مواردی مثل بارداری، مصرف قرصهای ضد بارداری، استروژن درمانی و بیماریهای مرتبط با تیروئید مقدار‏‏ Total T4 نیز بطور کاذب دچار تغییر می گردد و این در حالیست که تیروئید دارای عملکرد طبیعی می باشد.

همچنین در بعضی موارد با وجود عملکرد غیر طبیعی تیروئید (هیپو تیروئیدیسم و هیپر تیروئیدیسم) تغییرات بوجود آمده در غلظت TBG می تواند باعث ثبت نتایج نادرست در سنجش مقدار واقعی Total T4 شود.

از این روی اندازه گیری غلظت Free T4 که غیر وابسته به عوامل فوق می باشد وضعیت و عملکرد غده  تیروئید را بهتر نمایان می سازد و بعلاوه جایگزین بهتری بجای FTI می باشد.

شرایط نمونه گیری جهت آزمایش تیروئیدی :
آزمایش هورمون های تیروئیدی

– نیازی به ناشتا بودن ندارد ولی بدلیل تاثیر کدورت ناشی از خوردن چربی ها بر نتایج آزمایش، حداقل ۳ ساعت قبل از آزمایش، غذا میل نفرمائید.

– بعد از اعمال جراحی بدلیل استرس های شدیدی که به بیمار وارد می شود سطح هورمونهای تیروئیدی در بیشتر موارد کاهش می یابد، بنابراین تا ۲ هفته بعد از جراحی از انجام این آزمایشات خودداری نمائید.

– مصرف هروئین هم سبب افزایش غلظت هورمونهای تیروئیدی می شود.

– مصرف قرص های ضد بارداری و آمیودارون (داروی قلبی) سبب افزایش این هورمون ها می شود.

– غلظت هورمون های تیروئیدی در تابستان ۲۰% کمتر از زمستان است.

بدلیل اختلال در ترشح هورمون بهتر است نمونه گیری بین ساعات ۱۶-۱۸ انجام نشود.

 

منبع: مجله اینترنتی آزمایشگاه آ مثبت http://www.amosbat.com

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 3 =