Mycoplasma IgM

نام آزمایش
آنتی بادی IgM مایکوپلاسما 

نام انگلیسی تست
Mycoplasma pneumoniae IgM antibody

نام فارسی تست
آنتی بادی IgM مایکوپلاسما

آمادگی بیمار
آمادگی خاصی لازم نیست

نوع نمونه
نمونه خون از ورید بازو

علت درخواست تست
این تست برای تشخیص عفونت فعال یا اخیر مایکوپلاسما؛ وقتی که پزشک مشکوک است که علائم تنفسی یا سیستمیک بیمار توسط عفونت مایکوپلاسما ایجاد شده است؛ هنگامی که ممکن است علت عفونت ناحیه تناسلی مایکوپلاسما یا اوره پلاسما باشد، درخواست می شود.
تست مایکوپلاسما پنومونیه ممکن است وقتی که فردی دارای علائم شدید تنفسی که به علت عفونت باکتریایی شاخص نظیر ذات الریه پنوموکوکی نیست، درخواست شود. برخی از این علائم ممکن است شامل سرفه بدون خلط است که ممکن است برای چند هفته باقی بماند، تب، گلو درد، سردرد و درد عضلانی است.
این آزمایش ممکن است انجام شود هنگامی که عفونت در اثر گسترش به دستگاه تنفس تحتانی، باعث “walking pneumonia” و/ یا گسترش به سایر نقاط بدن و ایجاد عوارضی نظیر بثورات جلدی، آرتریت، آنسفالیت، التهاب عضله قلب یا کم خونی همولیتیک می شود و هنگامی که فرد به درمان های استاندارد پاسخ نمی دهد. همچنین ممکن است برای کمک به پیگیری و کنترل گسترش عفونت های مایکوپلاسما پنومونیه در طی شیوع درخواست شود.

توضیح راجع به تست
تست مایکوپلاسما برای تعیین اینکه آیا فرد در حال حاضر یا اخیرا عفونت مایکوپلاسما پنومونیه داشته است، استفاده می شود. این آزمایش آنتی بادی IgM تولید شده در خون را در پاسخ به عفونت های مایکوپلاسما اندازه گیری می کند.
آنتی بادی های IgM اولین ها هستند که توسط بدن در پاسخ به عفونت تولید می شوند. سطوح IgM، برای یک دوره زمانی کوتاه، افزایش و سپس کاهش می یابد و اغلب در خون برای چند ماه قابل تشخیص باقی می ماند.

تست های تکمیلی
Influenza; RSV (Respiratory Syncytial Virus); Legionella; Cold agglutinins; Chlamydia; Gonorrhea

طریقه جمع آوری نمونه
نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید

اطلاعات تکمیلی
به منظور تشخیص عفونت فعال مایکوپلاسما پنومونیه، پزشک ممکن است هر دو تست آنتی بادی IgG و IgM مایکوپلاسما پنومونیه را به عنوان نمونه های حاد و سپس تست IgG دیگری، دو تا چهار هفته بعد به عنوان نمونه نقاهت درخواست نماید. این ترکیب از آزمایش ها درخواست می شود تا تغییر در مقدار IgG را بتوان ارزیابی نمود، چون برخی از مردم، به خصوص نوزادان و افراد با ضعف سیستم ایمنی، ممکن است تولید نمی کند مقدار قابل انتظار IgG یا IgM را تولید نکنند.
غلظت های قابل توجهی از IgM و/ یا افزایش چهار برابری در سطوح IgG بین نمونه اولیه و نمونه نقاهت عفونت فعال یا اخیر مایکوپلاسما پنومونیه را نشان می دهد. افزایش در IgG بدون IgM نیز می تواند با عفونت مجدد دیده شود. اگر IgM یا IgG در غلظت های قابل تشخیص موجود نیستند، بدان معنی است که فرد عفونت فعال ندارد، عفونت مایکوپلاسما (اخیر یا در گذشته) نداشته است، یا سیستم ایمنی بدن فرد در پاسخ به میکروارگانیسم، آنتی بادی تولید نکرده است.

منبع:معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان –  مجله اینترنتی آزمایشگاه آ مثبت http://www.amosbat.com

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 7 =