Progesterone

نام آزمایش
Progesterone

نام انگلیسی تست
Progesterone

نام فارسی تست
پروژسترون

آمادگی بیمار
آمادگی خاصی لازم نیست؛ آخرین دوره قاعدگی بیمار و سه ماهه بارداری باید یادداشت شود.

نوع نمونه
نمونه خون از ورید بازو؛ تعداد محدودی از آزمایشگاه ها می توانند این آزمایش را روی بزاق انجام دهند.

علت درخواست تست
این تست برای کمک به تشخیص علت ناباروری، تعیین انجام تخمک گذاری، کمک به تشخیص حاملگی خارج از رحم یا عدم بارداری؛ پایش سلامت بارداری و کمک به تشخیص علت خونریزی غیرطبیعی رحمی؛ یا در زمان های خاص در طول سیکل قاعدگی زن برای تعیین اینکه آیا/ چه هنگامی تخمک گذاری می کند؛ در طول اوایل حاملگی، زمانی که علائم، امکان حاملگی خارج از رحم یا عدم بارداری را نشان می دهد؛ در طول بارداری برای کمک به تعیین سلامت جنین و جفت؛ و هنگامی که زن خونریزی غیرطبیعی رحمی دارد، درخواست می شود.

توضیح راجع به تست
این تست، سطح پروژسترون در خون را اندازه گیری می کند. پروژسترون، هورمون استروئیدی است که نقش اصلی آن کمک به آماده سازی بدن زن برای بارداری است؛ این هورمون در پیوستگی با چند هورمون زنانه دیگر کار می کند.
سطوح پروژسترون ممکن است همراه با آزمایش های دیگر مانند FSH ، LH ،HCG، آزمایش تیروئید، آزمایش های انعقادی و CBC (شمارش کامل خون)، برای کمک به تعیین علت خونریزی غیرطبیعی رحم در زنان غیر باردار درخواست شود.

در چه شرایطی تست افزایش می یابد
برخی از کیست های تخمدان؛ حاملگی غیرقابل دوام که به عنوان حاملگی مولار (بچه خوره) شناخته می شود؛ شکل نادری از سرطان تخمدان؛ تولید بیش از حد پروژسترون توسط غدد فوق کلیوی؛ هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH) سطح پروژسترون را افزایش می دهند.
سطح پروژسترون در بارداری های چندتایی (دوقلو، سه قلو و غیره) نسبت به بارداری هایی که فقط یک جنین دارند، بالاتر خواهد بود.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد
مسمومیت در اواخر بارداری؛ کاهش فعالیت تخمدان؛ عدم قاعدگی (آمنوره)
سطح پروژسترون را کاهش می دهند.

تست های تکمیلی
Estrogens, hCG, FSH, LH

طریقه جمع آوری نمونه
نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید؛ تعداد محدودی از آزمایشگاه ها می توانند این آزمایش را روی بزاق انجام دهند.

تداخلات دارویی
استفاده از مکمل های استروژن و پروژسترون، می تواند بر مقدار این هورمون تاثیر بگذارد.

اطلاعات تکمیلی
تفسیر نتایج آزمایش پروژسترون، به علت درخواست آزمایش و به دانستن آن که زن در کجای سیکل قاعدگی یا بارداری خود قرار دارد، بستگی دارد. سطوح پروژسترون معمولا شروع به بالا رفتن می کنند، زمانی که تخمک از تخمدان آزاد می شود، برای چند روز افزایش می یابد و سپس با شروع حاملگی بالا می ماند، یا افت می کند تا دوره قاعدگی شروع شود.
اگر سطح پروژسترون به صورت ماهانه بالا و پایین نرود، زن نمی تواند تخمک گذاری کند یا عادت ماهانه داشته باشد. اگر میزان آن به طور طبیعی در اوایل حاملگی افزایش نمی یابد، حاملگی ممکن است خارج از رحم باشد، و/ یا ممکن است شکست بخورد. اگر اندازه گیری سریالی، افزایش سطوح پروژسترون در طول زمان را نشان نمی دهد، ممکن است مشکلاتی با قابلیت زنده ماندن جفت و جنین وجود دارد.

منبع:معاونت درمان –  مجله اینترنتی آزمایشگاه آ مثبت http://www.amosbat.com

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =