Protein C

نام آزمایش
میزان پروتئین C 

نام انگلیسی تست
Protein C, Functional or Antigen

نام فارسی تست
پروتئین C

آمادگی بیمار
فرد باید حداقل ۱۰ روز بعد از حملات ایجاد لخته منتظر بماند و درمان ضدانعقاد خوراکی را ۲ هفته قبل از انجام این تست قطع کند.

نوع نمونه
نمونه خون از ورید بازو

علت درخواست تست
این تست برای کمک به ارزیابی حملات ایجاد لخته؛ برای تعیین احتمال کمبود ارثی یا اکتسابی پروتئین C در فرد؛ یا هنگامی که فرد لخته خون با علت ناشناخته (ترومبوآمبولی) دارد؛ زمانی که نوزاد اختلال شدید لخته شدن، مانند انعقاد داخل عروقی منتشر (DIC) یا پورپورای برق آسا دارد؛ گاهی اوقات هنگامی که یکی از بستگان نزدیک فرد، کمبود ارثی پروتئین C دارد، درخواست می شود.
این آزمایش معمولا به عنوان بخشی از تحقیقات درباره احتمال اختلال لخته شدن (hypercoagulable) و/ یا کمک به شناسایی علت ترومبوز وریدی عمقی (DVT) یا ترومبوآمبولی وریدی (VTE) درخواست می شود، به ویژه اگر در فرد نسبتا جوان (کمتر از ۵۰ ساله) رخ داده، یا در محل غیرمعمول مانند رگ منجر به کبد یا کلیه یا رگ های خونی مغز تشکیل گردیده است.

توضیح راجع به تست
آزمایش های پروتئین C و پروتئین S، آزمایش های جداگانه ای هستند که معمولا به عنوان بخشی از تحقیق درباره احتمال اختلال انعقادی انجام می شوند. این آزمایش ها مقدار هر پروتئین را اندازه گیری و عملکرد مناسب آنها را در بدن ارزیابی می کنند.
تست های عملکردی برای پروتئین C و پروتئین S، فعالیت آنها را اندازه گیری می کند و توانایی آنها را در تنظیم و کند کردن لخته شدن خون ارزیابی می کند. کاهش فعالیت، ممکن است به علت کاهش غلظت پروتئین C یا S یا به ندرت، ناشی از ناکارآمدی پروتئین C یا S باشد.
تست های آنتی ژن پروتئین C و پروتئین S، مقدار پروتئین موجود را اندازه گیری می کنند.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد
کاهش غلظت پروتئین C و پروتئین S ممکن است در تولید ناکافی و یا افزایش مصرف آنها؛ بیماری های کبد، کمبود ویتامین K، یا درمان با ضدانعقاد هپارین یا وارفارین؛ شرایطی مانند انعقاد داخل عروقی منتشر (DIC)، مصرف زیاد فاکتورهای انعقادی؛ با عفونت های شدید (بیماری های التهابی)، بیماری کلیوی، سرطان ها، HIV، در دوران بارداری، بلافاصله به دنبال یک حملات ایجاد لخته دیده می شود.

تست های تکمیلی
Factor V Leiden; Prothrombin 20210; Homocysteine; Lupus Anticoagulant Testing; Antithrombin Activity

طریقه جمع آوری نمونه
نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید

اطلاعات تکمیلی
پروتئین های C و S به تشکیل لخته خون را منظم کمک می کنند. آنها در سیستم بازخورد با ترومبین (فاکتور انعقادی که می تواند تشکیل لخته خون را کند یا تند کند)، با هم کار می کنند. ترومبین ابتدا با پروتئینی به نام ترومبومودولین ترکیب می شود، سپس پروتئین C را فعال می کند. سپس این پروتئین C فعال شده (APC) با پروتئین S (کوفاکتور) ترکیب می شود و با هم کار می کنند تا فاکتورهای انعقادی VIIIa و Va (این فاکتورهای فعال شده برای تولید ترومبین مورد نیاز هستند) را کاهش دهند. این کار در کاهش تولید ترومبین جدید و مهار لخته بیشتر مؤثر است.

معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان –  مجله اینترنتی آزمایشگاه آ مثبت http://www.amosbat.com

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =