Rubella IgG

نام آزمایش
آنتی بادی Rubella IgG 

نام انگلیسی تست
Rubella antibody, IgG

نام فارسی تست
آنتی بادی IgG سرخجه

آمادگی بیمار
آمادگی خاصی لازم نیست

نوع نمونه
نمونه خون ورید بازو در فرد بزرگسال یا خون گرفته شده از پاشنه پا یا بند ناف نوزاد

علت درخواست تست
برای تعیین این که فرد دارای آنتی بادی سرخجه کافی برای محافظت بدن از ویروس سرخجه می باشد؛ به منظور تأیید عفونت در گذشته یا تشخیص عفونت های اخیر؛ شناسایی کسانی که هرگز در معرض این ویروس قرار نگرفته اند و کسانی که واکسینه نشده اند؛ تأیید این که همه زنان باردار و کسانی که قصد باردار شدن دارند، مقدار کافی (تیتر) آنتی بادی های سرخجه جهت محافظت از عفونت را دارند.
قبل از حاملگی و یا در ابتدای آن به منظور تأیید ایمنی بدن؛ اگر زن باردار دارای علائم سرخجه نظیر تب و بثورات جلدی می باشد؛ اگر نوزاد علائم رشد غیر طبیعی و یا نقص های هنگام تولد نشان می دهد که ممکن است به علت عفونت دوران جنینی ایجاد شده باشد؛ اگر نیاز به تأیید عفونت اخیر سرخجه یا تأیید ایمنی است، درخواست می شود.

توضیح راجع به تست
این آزمایش حضور آنتی بادی IgG سرخجه در خون را اندازه گیری می کند. آنتی بادی سرخجه در پاسخ به عفونت ویروس سرخجه تولید می شود.
آنتی بادی IgG سرخجه نسبت به IgM کمی بیشتر طول می کشد تا ظاهر شود، اما یکبار که ظاهر شود، در جریان خون برای تمام عمر باقی می ماند و حفاظت در برابر عفونت مجدد را فراهم می کند. حضور آنتی بادی IgG سرخجه، عفونت اخیر یا گذشته یا تزریق واکسن سرخجه (واکسن سرخک، اوریون، سرخجه) و فراهم آوردن محافظت کافی را نشان می دهد.

تست های تکمیلی
TORCH; Antibody tests; Measles and Mumps

طریقه جمع آوری نمونه
نمونه خون از طریق فروبردن سوزن در ورید بازو در فرد بزرگسال یا از پاشنه پا یا بند ناف نوزاد به دست می آید.

اطلاعات تکمیلی
از آنجا که آنتی بادیهای IgM و IgG طول می کشد تا پس از عفونت ظاهر شوند، آزمایش ها ممکن است در مدت ۲ تا ۳ هفته تکرار شوند تا سطح آنتی بادی ها قابل بازیابی شود (وقتی که در ابتدا وجود ندارند) و برای تعیین افزایش یا کاهش سطوح آنها در طول زمان.

منبع:معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان –  مجله اینترنتی آزمایشگاه آ مثبت http://www.amosbat.com

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =