Vitamin D

نام آزمایش
Calcitriol (1,25 dihydroxy-vitamin D)

نام انگلیسی تست
۱,۲۵ dihydroxy-vitamin D

مخفف انگلیسی تست
۱٫۲۵(OH)(2)D

نام های متعارف دیگر
Calcitriol (1,25 dihydroxy-vitamin D)

آمادگی بیمار
آمادگی خاصی لازم نیست

نوع نمونه
نمونه خون از ورید بازو

علت درخواست تست
این تست، برای تعیین کمبود ویتامین D فرد؛ برای تعیین مناسب بودن سطح مکمل ویتامین D در فرد؛ اگر فرد در حال درمان با ویتامین D است؛ اگر فرد سطح کلسیم، فسفر، و/ یا هورمون پاراتیروئید غیرطبیعی دارد، در صورتی که فرد شواهدی از بیماری های استخوان یا ضعف استخوان دارد، اگر پزشک مشکوک است که بیمار ممکن است کمبود ویتامین D داشته باشد، یا برای پایش درمان کمبود ویتامین D درخواست می شود. این آزمایش برای زنانی که در معرض خطر بالایی از کمبود ویتامین D قرار دارند (زنان مسن، زنان با سوء جذب، زنان محصور در خانه و زنان با پوست تیره) توصیه می شود.
اگر مقدار کلسیم بالا است، یا فرد بیماریی دارد که ممکن است مقادیر بیش از حد ویتامین D تولید کند، نظیر سارکوئیدوز یا برخی از اشکال لنفوم، معمولا ۱،۲۵-دی هیدروکسی ویتامین D درخواست می شود. به ندرت، وقتی پزشک مشکوک به اختلالات ۱ – آلفاهیدروکسیلاز می باشد، ممکن است این آزمایش را درخواست نماید.

توضیح راجع به تست
دو شکل از ویتامین D وجود دارد که می توانند در خون اندازه گیری شوند، ۲۵-هیدروکسی ویتامین D و ۱،۲۵-دی هیدروکسی ویتامین D.
۲۵-هیدروکسی ویتامین D شکل اصلی هورمون موجود در خون و پیش ساز غیرفعال هورمون فعال یعنی ۱،۲۵-دی هیدروکسی ویتامین D است. به دلیل نیمه عمر طولانی و غلظت بالاتر، ۲۵ هیدروکسی ویتامین D معمولا برای ارزیابی و پایش وضعیت ویتامین D در افراد اندازه گیری می شود.

در چه شرایطی تست افزایش می یابد
سطوح بالای ۱،۲۵-دی هیدروکسی ویتامین D ممکن است هنگامی دیده شود که هورمون پاراتیروئید اضافی وجود دارد، یا زمانی که بیماری هایی مانند سارکوئیدوز یا برخی از لنفوم ها وجود دارند که می توانند ۱،۲۵-دی هیدروکسی ویتامین D را در خارج از کلیه ها بسازند.

در چه شرایطی تست کاهش می یابد
سطوح پایین ۱،۲۵-دی هیدروکسی ویتامین D می تواند در بیماری کلیوی دیده می شود و یکی از اولین تغییراتی است که در افراد مبتلا به نارسایی کلیه رخ می دهد.

تست های تکمیلی
Calcium; Phosphorus; Parathyroid hormone (PTH); Magnesium

طریقه جمع آوری نمونه
نمونه خون از طریق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست می آید

اطلاعات تکمیلی
نقش اصلی ویتامین D، کمک به تنظیم جذب کلسیم، فسفر و (به میزان کمتر) منیزیم است. ویتامین D برای رشد و سلامت استخوانها حیاتی است و بدون آن، استخوان ها نرم و ناقص خواهند شد و قادر به تعمیر خود به طور طبیعی نخواهند بود، در نتیجه باعث دو نوع بیماری نرمی استخوان در کودکان و بزرگسالان می شود. ویتامین D همچنین در تنظیم خود ایمنی، عملکرد متابولیک و پیشگیری از سرطان دخیل است.
میزان بالای ویتامین D و کلسیم می تواند به کلسیفیکاسیون و صدمه به اندام ها، به خصوص کلیه ها و عروق خونی منجر شود.

 

منبع:معاونت درمان –  مجله اینترنتی آزمایشگاه آ مثبت http://www.amosbat.com

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 15 =